Sogetsu - Maailman laajimmalle levinnein ikebana-koulukunta

Sogetsu on moderni ikebana-koulukunta. Koulukunnan historia ulottuu vuoteen 1927, jolloin Suurmestari (Iemoto) Sofu Teshigaharan vallankumoukselliset ajatukset rikkoivat vanhoja klassisia perinteitä. Hän loi uudenlaisen lähestymistavan perinteiseen ikebanaan; hänen lähestymistapansa mukaisesti ikebana seuraa aikaansa ja yhteiskunnan kehitystä.

Sofu Teshigaharan jalanjälkiä Sogetsu-koulun Iemotona ovat seuranneet sekä hänen tyttärensä Kasumi että poikansa Hiroshi Teshigahara. Vuonna 2001 Iemoton asema siirtyi Hiroshi Teshigaharan tyttärelle Akane Teshigaharalle. Sogetsu-koulukunnan päämaja (Sogetsu Kaikan) sijaitsee Tokiossa.

Ikebanan opiskelu Sogetsu-koulukunnan mukaisesti

Ikebanaa voi pitää harrastuksena tai opiskella tavoitteellisemmin.

Opiskelun ensimmäisessä vaiheessa luodaan perusasetelmia ja niiden variaatioita, jolloin huomio on linjojen kauneudessa ja tilan käytössä, sekä materiaalien ja maljakon sopusoinnussa. Samalla tutustutaan eri materiaaleihin ja niiden soveltuvuuteen.

Pikkuhiljaa opinnoissa siirrytään voimakaspiirteisempiin ja monipuolisiin asetelmiin, luomaan taiteellista kokonaisuutta. Ikebana johtaa kauneudentajun kehittymiseen ja tekniikan perusteiden hallintaan.

Kukkien tiellä opit etsimään kauneutta sieltä mistä et sitä ole aikaisemmin osannut etsiä.

Hyväksyttyä Ikebana-opetusta voivat antaa vain sertifioidut opettajat, jotka kuuluvat Japanissa toimivaan Sogetsu Teachers' Association (STA) -yhdistykseen.